Az öt fogadalom
Az öt fogadalom páli és magyar nyelven:
- Pāṇātipātā veramaṇī sikkhāpadaṃ samādiyāmi. – Alávetem magam az öléstől való tartózkodás szabályának.
- Adinnādānā veramaṇī sikkhāpadaṃ samādiyāmi. – Alávetem magam annak a szabálynak, hogy tartózkodom annak elvételétől, amit nem adtak nekem.
- Kāmesumicchācāra veramaṇī sikkhāpadaṃ samādiyāmi. – Alávetem magam a helytelen szexuális viselkedéstől való tartózkodás szabályának.
- Musāvādā veramaṇī sikkhāpadaṃ samādiyāmi. – Alávetem magam a hamis beszédtől való tartózkodás szabályának.
- Surāmerayamajjapamādaṭṭhānā veramaṇī sikkhāpadaṃ samādiyāmi. – Alávetem magam a bódító hatású és mérgező szerek fogyasztásától való tartózkodás szabályának.
Az öt fogadalom az, amit egy világi buddhista hívőnek érdemes betartania, ha el akarja kerülni a szenvedést, és közelebb jutni a felébredéshez. Az öt fogadalom képezi a buddhista etika alapját, de hiba lenne szabályként vagy parancsolatként értelmezni. Inkább egy irányelv, amiről nem véletlenül írtam, hogy „érdemes” betartani, mert a betartás nagyban segíti a meditáció gyakorlását. Az öt fogadalom betartása ugyanúgy épül fel, mint a TWIM elmélyült dzshána állapotai, és ugyanúgy egyfajta laza, megengedő hozzáállást célszerű felvenni. A merev görcsös ragaszkodás itt is ellenállást okoz, ami az elme ragaszkodása a kontrollhoz. A félelem a karmikus következményektől pedig sóvárgás, ami feszülést, szorítást okoz a fejben.
Egyáltalán nem arról van szó, hogy nem ihatunk meg egy pohár sört, vagy nem mondhatunk egy „kegyes hazugságot” a nagymamának. Az elsődleges szempont, hogy ártunk-e vele másnak vagy magunknak, vagy pedig nem ártunk. Erre egy idő után figyelni sem kell, mert ahogy tisztul a tudat, kiélesedik a figyelem, úgy vesszük észre az egyre finomabb tudatállapot-változásokat. A fogadalom megszegésének már a szándéka egy kellemetlen érzést kelt, és ilyenkor még el tudjuk dönteni, hogy az adott cselekedet belefér-e, vagy sem. Például egy pohár sör vagy bor egy baráti társasággal még nem okoz semmi feszültséget, de a lerészegedés már olyan durva tudatállapot-változás, hogy egy idő után elviselhetetlen még a gondolata is.
Tisztább tudatállapotban a szabályok betartása már automatikusan következik, de addig célszerű őket észben tartani, átgondolni, mérlegelni, mielőtt cselekszünk. Elvonulásokon hagyomány szerint minden reggel letesszük a fogadalmakat (ott nyolcat, mert szigorúbbak a szabályok).
Az öt fogadalom megszegése különböző negatív következményekkel járhat, mind a jelen életben, mind a jövőbeli újraszületésekben. Csak az érdekesség kedvéért, következzenek a fogadalmak megszegésének lehetséges következményei:
1. Tartózkodás az öléstől:
Jelenlegi élet: Fizikai sérülések, félelem, szorongás, bűntudat, lelkiismeret-furdalás, feszültséggel teli kapcsolatok.
Jövőbeli újraszületések: Rövid élettartam, gyakori betegség, testi torzulások, újraszületés a létezés alacsonyabb birodalmaiban.
2. Tartózkodás attól, hogy elveszed azt, amit nem adnak neked:
Jelenlegi élet: Tulajdon elvesztése, bizalmatlanság, jogi gondok, bűntudat, lelkiismeret-furdalás.
Jövőbeli újraszületések: Szegénység, szerencsétlenség, adósság, újraszületés a szenvedés birodalmaiban.
3. Tartózkodás a helytelen szexuális viselkedéstől:
Jelenlegi élet: Nem kívánt terhesség, szexuális úton terjedő fertőzések, érzelmi zavarok, feszült kapcsolatok.
Jövőbeli újraszületések: Egészségtelen kapcsolatok, nehézségek a megfelelő partner megtalálásában, újraszületés a létezés alacsonyabb birodalmaiban.
4. Tartózkodás a hamis beszédtől:
Jelenlegi élet: Bizalomvesztés, sérült hírnév, feszült kapcsolatok, bűntudat, lelkiismeret-furdalás.
Jövőbeni újraszületések: Beszédhibák, nehézségek a tiszta kommunikációban, újraszületés olyan birodalmakban, ahol az igazságot elhomályosítják.
5. Tartózkodás a bódító szerektől:
Jelenlegi élet: Megromlott ítélőképesség, balesetek, egészségügyi problémák, függőség, pénzügyi nehézségek.
Jövőbeni újraszületések: Az elme tompasága, a tisztánlátás hiánya, újraszületés a szenvedés birodalmaiban.
Fontos megjegyezni, hogy ezek csak általános irányelvek, és a fogadalmak megszegésének konkrét következményei az egyéni körülményektől és karmától függően változnak, valamint a megszegés súlyossága is sokat számít.